Menu Zamknij

Wycieczka do Armenii — jakie miejsca warto odwiedzić?

Wycieczka do Armenii — jakie miejsca warto odwiedzić

Dalekie podróże nie zawsze wiążą się z wielotygodniowymi przygotowaniami. Dokładnie tak jest w przypadku wycieczki do Armenii — perły Kaukazu. Wiele miejsc mimo braku konieczności wykupienia wizy nie zostało tu jeszcze odkrytych jeśli chodzi o ruch turystykę. Jakie miejsca warto odwiedzić, jaka pora roku jest najlepsza na wyjazd?

Jaka pora roku najlepsza jest na wycieczkę do Armenii?

Biorąc pod uwagę szerokość geograficzną planując termin wycieczki do Armenii idealnymi porami roku wydają się być wiosna i lato. Z całą pewnością najmniej sprzyjające warunki będą w okresie zimy. Od marca do maja panują tam umiarkowane temperatury między 10 ºC a 25 ºC, w lipcu i sierpniu powietrze rozgrzewa się nawet do 40 ºC. Jesienią dni bywają względnie ciepłe, ale wieczory już chłodne.

Jeśli chodzi o przygotowania pod względem zdrowotnym, przed wyjazdem na wycieczkę do Armenii zaleca się wykonanie standardowego pakietu szczepień, głównie przeciwko WZW typu A i B, tężcowi czy przeciwko wściekliźnie. Dużą uwagę warto poświęcić doborowi odpowiedniego obuwia. Najlepiej sprawdzą się wysokie buty trekingowe, które nie tylko zabezpieczą staw skokowy przed skręceniem, ale też chronić będą przed ukąszeniem węży i skorpionów.

Dlaczego warto zdecydować się na wycieczkę do Armenii?

To niewielkie państwo leżące na pograniczu Europy i Azji zaliczane jest do najstarszych państw chrześcijańskich na świecie, to swego rodzaju zagłębie świątyni i klasztorów, ogólnie raj dla miłośników architektury sakralnej. Do największych atrakcji zaliczyć można klasztory Geghard, Sewanawank i Chor Wirap, a w stolicy Erywaniu Plac Republiki, czy też Kaskady. Turyści kochający piesze wycieczki, również powinni poczuć się ukontentowani, gdyż Kaukaz słynie z licznych szlaków pieszych o zróżnicowanym stopniu trudności. To także gratka dla adeptów sztuki kulinarnej. Wybierając wycieczkę do Armenii, można zanurzyć się w kulturę, historię kraju poprzez tradycje kulinarne regionu.